Chyby neexistují!

25. července 2018 v 15:33 | Mikoláš Chromík |  Výstava myšlenek
Chyba je iluze. Je to altruistická iluze. Chyba byla vynalezena, abychom se trápili nad tím, že jsme nějak nedostateční. Jak byste mohli být nedostateční? Zvykli jste si asi ze školy, že jste dostávali nedostatečnou ... , ale ruce a nohy vám v děloze narostly, narodili jste se, to všechno se vám stalo. Jo, stalo se vám, že jste člověk, že jste jednu zjístili, že jste člověk a nebudete mít tak snadný život jako obyčejný poletující ptáček. Také se vám stalo, že jste se narodily do rodiny, nevybrali jste si ji, stalo se vám to. Máte své vrozené přednosti, které se někomu nelíbí, to se vám také stalo, nemůžete za to, že to někomu není po chuti.

Lidé si neustále vybírají na druhém člověku, co se jim na něm nelíbí. Povím vám co to vždycky je, vždy to je nějaká odlišnost, individualita. A vy jste, postupem času, tuto individualitu začali považovat za chybu, jako něco, co je třeba napravit. Hmmmm, uvědomte si, že se snažíte napravit to, kým jste. Napravujete to kým jste a už to ani nevíte, jak se vám to stalo, prostě to jen napravujete a nevíte, že to napravujete. Máte z toho docela blbý pocit a proto se snažíte zjístit, kým jste, aby jste vyšli tou cestou, která bude konečně určena vám, kde to konečně již půjde jako po másle.

Nezjístíte to, protože k tomu, kým jste, jste se naučili chovat nenávist a snažíte se to napravit jako chybu. Kdybyste měli přímo zázračnou možnost vidět v zrcadle vše kým jste, i to, co nelze slovy popsat, utekli byste od něj, protože k většině z toho cítíte odpor. A většinu své energie vyplýtváte na to, abyste tento odpor potlačovali. Vaši individualitu bylo třeba takto obětovat pro zájmy kolektivu, což jsou zájmy časů budoucích, je to zajištění budoucnosti, tak to však říkají, dokola jako písničku ze zadrhlého přehrávače. Ale to je jen iluze, budoucnost světa i vás se bez vaší oběti nesboří.

Když ale nejste kým jste a hrajete někoho jiného, pak se vlastně jen lacině prostituujete, děláte věci, které by vaše pravé já nikdy nedělalo. Jen abyste se zalíbili, nebo aby vám někdo nevynadal, aby vás to pak nemrzelo či vás svědomí nestrašilo. Ale nevíte to, nevíte že hrajete, berete to jako nutnost, která je normální, každý to přeci dělá! Je to pohodlné, předstírání a znásilňování vlastní duše se tak stává pohodlnější. Jednoduše, nemáte se líbit sami sobě, to je zakázáno, to je sobecké. Žijete jen jednou a uvěřit této iluzi za cenu individuality je příliš vysoká cena, podvádíme se ale sami. Protože máme strach sami ze sebe, své samoty, jsme snadno manipulovatelní okolím.

Je na čase postavit se pravdě čelem do očí a zjístit, k čemu máme takový odpor. Zjistit, z čeho naše duše smutní, neutíkat před tím. Berte duši jako jedinou bytost, která vás skutečně miluje. Na ostatní zapomeňte, jejich názory se den odedne mění (a takovými jste se nechali soudit), nejsou skuteční, jediné co je skutečné, je vaše nitro. Smutní-li duše, smutněte s ní, prožívejte to s ní na plno! Když se raduje, radujte se s ní. Ale ten smutek je důležtější. Ten vám ukazuje, kým máte být, a vy to jen odmítáte přijmout, bojíte se toho. A jen proto, že nemůžete splnit nějakou normu, jste si na sebe přivolali problém, který nelze vyřešit, ale chcete vypadat, že s tím něco děláte a že se tím skutečně trápíte. Tak jste si vytvořili věčnou chybu, o které říkáte, že ji nechápete. Chyba je jen ospravedlněním pro to, proč se necháváme zlákat k tomu, co vlastně dělat nechceme a co dělat nemáme. Nedaří se to, protože to není naše cesta, my jsme se stali úplně jinak, jen to nechceme vidět. To je dobrý návod, jak prožít život v utrpení, které nehří, ale jen neustále hraje na nervy kdesi na pozadí. Klíčem je nalézt krásu i ve vlastním smutku, je tam, za to ručím :-) .

To, co jste si zvykli totiž považovat za nedostatek, jste vy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MOE MOE | E-mail | Web | 25. července 2018 v 19:27 | Reagovat

Já, jako znalec mnoha vědních oborů, předně matematiky, si dovoluji tvrdit, že s tebou z větší poloviny souhlasím.

2 Mikoláš Chromík Mikoláš Chromík | 25. července 2018 v 20:49 | Reagovat

[1]: Podmínkou mého bytí není souhlas znalců :) ale děkuji

3 Martina Martina | E-mail | Web | 25. července 2018 v 22:14 | Reagovat

Zajímavé, je pravda, že "nosit masky" je ve společnosti prostě rutina. A přitom je tak krásné slyšet upřímnost, hodně tedy v dětských očích, které si ještě neuvědomují, jaké mantinely jim budoucí roky vystaví.

Souhlasím s tebou, že je krásně, když se někdo chová přirozeně, ale i tak je potřeba si nějaké hranice ve společnosti vystavit. Například muž nemůže dojít nakupovat do supermarketu a vyřvávat nadávky, protože tak prostě na stavbě dělá a je to celý on (vyjma určitých psychických nemocí). Ono umět se chovat je zase věc druhá a důležitá. Otázka už je jen jak má být etiketa striktní.

4 Mikoláš Chromík Mikoláš Chromík | 25. července 2018 v 23:27 | Reagovat

[3]: To je to, co nás čeká, pochopit, že žádné etikety není třeba. Když je člověk sám sebou, chová se odpovědně vůči situaci, tedy patřičně. Potom je věc druhá, jestli to někdo posuzuje za nepatřičné. Vím co chceš říci, ale i tvůj příklad s dělníkem je, promiň, zavádějící, protože dělníkem se člověk nenarodí, je to uměle vytvořená persona, je to komplex mysli. A pak člověk vyřvává a snaží se vypadat důležitě kvůli tomu, že je potlačeno pravé já, které bolí a proto to z něj vybuchuje.

A na vině je všelijaká etika a etiketa. Chybí nám pochopení, že člověk, který prostě jen je, je odpovědný přirozeně, sám od sebe. Teprve až do toho začne vstupovat mysl, začne se odchylovat od bezchybného jednání. Člověk je myslí přehlcen, naopak, když nemyslí, je zázračný a nemusí studovat, jak být dobrým společenským člověkem. To je zkušenost. Snad ji jednou budou mít všichni.

5 Mikoláš Chromík Mikoláš Chromík | 25. července 2018 v 23:33 | Reagovat

[3]: Když žije naplno člověk v přítomnosti, neprojevuje se bolest z minulosti a minulost máme v mysli. Takový stav jde běžně vyvolat a o tom se právě teď snažím trochu psát, je to skutečně zázrak. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama