Nevím - základní postoj

27. července 2018 v 0:50 | Mikoláš Chromík |  Výstava myšlenek
Dnes se mě kamarádka zeptala, jak se mám, já jsem odpověděl, že nevím. Pravděpodobně podivná odpověď. Ale já jsem nemohl, z ničeho nic, odpovědět jinak. Kdybych odpověděl že fajn, nebo podobně, nebyla by to odpověď, která by situaci odpovídala. Ale vůbec, ať již jsem v jakékoli situaci, začíná mi docházet, že postoj "nevím" je velmi oprávněný. Protože říkám-li že vím, chovám se podle toho a to bez rozmyslu a zachovám se tak pokaždé v každé situaci. Pravdou velkou však je, že žádná situace není stejná. Proto odpovědi z pozice "vím" vlastně nemohou být odpovědí, to si jenom nalhávám.

Je-li člověk kreativní a zrovna tvoří, pak by při otázce typu "Co to bude?" měl říct "nevím". Protože jedině nevím-li co tvořím, skutečně tvořím. Jestli vím co dělám, pak z toho neplyne překvapení, jestli vím co dělám, znamenáto že jen skládám do sebe již známé součásti a proto je možné předpovědět, co se stane. To ale není tvoření nového, to není činností kreativce, ale skladatele.

A k životu by se mělo přistupovat jako k uměleckému dílu a žít s postojem "nevím", protože opakovat se je únavné. Mám pocit, že to co nás skutečně trápí, je právě to, že neodpovídáme, ale že se opakujeme, nejsme autentičtí. Rád bych si při každé situaci, příležitosti uvědomil, že nic nevím a že je vše pro mě záhadou a tedy proto musím nechat odpověď vyplynout z neznáma. Má-li být život stále nový, musí být kreativní. V postoji "nevím" se skrývá určité bohatství, ze kterého lze vybírat, to jaký budu, jaký jsem, jak se zachovám. Takové bohatství je přínosem, protože situace která se nám zdá stejná, nikdy není stejná.

Přiznám se, že ani nevím, jak tenhle příspěvek zakončit, poslední dobou mám problémy zakončovat své příspěvky, pak jsem na sebe naštvaný, že mi to nesedí, celé to předělávám a nakonec je z toho průměrná sračička, takže ... nevím, teď to nechám tak. Pa ... :-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama